Ostatnio na naszym blogu

Bezpieczny kredyt 2% – czy można go wziąć NA REMONT?

6 lipca 2023 | Porady, Wykończenia pod klucz | Autor: Loftful
bezpieczny kredyt 2 procent kalkulator

Bezpieczny kredyt 2 procent – od kiedy?

3 lipca wchodzi w życie rządowy program “Bezpieczny kredyt 2%”, który ma pomóc młodym osobom w zakupie pierwszego mieszkania. Wiele kwestii związanych z tym programem dalej stoi dalej pod znakiem zapytania. Mimo wszystko już teraz można sprawdzić, czy kwalifikujemy się do tego kredytu mieszkaniowego i na co będziemy mogli go przeznaczyć. 

Jedną z ważniejszych kwestii dla osób zastanawiających się nad skorzystaniem z programu powinno być to pytanie. Czy za zaciągnięty kredyt mogę sfinansować również remont kupionego mieszkania? Wykończenie pod klucz mieszkania w stanie deweloperskim, a tym bardziej z rynku wtórnego, jest bowiem znaczącą kwotą. Biorąc kredyt, trzeba wziąć ją pod uwagę, jeżeli chcemy możliwie szybko zamieszkać w kupionym mieszkaniu.

Poniżej, w skrócie wyjaśniamy, czym jest “Bezpieczny kredyt 2%” i kto może z niego skorzystać, a także czy można opłacić z niego remont mieszkania.

bezpieczny kredyt 2%

Kto będzie mógł skorzystać z kredytu 2%?

Bezpieczny kredyt 2 procent to program dla osób poniżej 45 roku życia, które nie były dotąd właścicielami żadnego lokalu mieszkalnego. Kredyt może zaciągnąć singiel, małżeństwo lub rodzice co najmniej jednego, wspólnego dziecka. Do tych podstawowych założeń istnieje jednak wiele haczyków i uszczegółowień – poniżej zebraliśmy te najważniejsze.

Czy wiek ma wpływ na kredyt?

Bezpieczny kredyt 2% kierowany jest do osób poniżej 45 roku życia. W związku z tym, single, którzy przekroczyli ten wiek, nie będą kwalifikować się do programu.

Jeżeli jednak bierzemy kredyt jako małżeństwo lub rodzice wspólnego dziecka, wystarczy, żeby jedna osoba z pary była przed 45 rokiem życia przez cały okres spłacania kredytu. Wiek drugiego z partnerów nie będzie miał wpływu na kwalifikację do programu.

Wcześniejsze posiadanie mieszkania

Wyjątkiem od reguły wykluczającej z kredytu osoby, które posiadły kiedykolwiek lokal mieszkalny na własność, będą te dwie sytuacje, w której osoba:

  • otrzymała w spadku nieruchomość przed 18 rokiem życia i zbyła tę nieruchomość lub
  • przyjęła mieszkanie w darowiźnie (przed lub po 18 roku życia), do 50% własności i również je zbyła, a także nie mieszkała w nim przez okres minimum ostatnich 12 miesięcy. 

Jeżeli chodzi o małżeństwo lub rodziców biorących wspólny kredyt, reguła o nieposiadaniu mieszkania (obecnie lub dawniej) tyczy się obu osób. Rozwiązaniem tej sytuacji nie będzie również intercyza i kredyt zaciągnięty przez jedną z osób – tego typu wnioski będą odrzucane.

Związek partnerski a wspólny kredyt

Do rządowego programu nie będą zakwalifikowane także związki partnerskie. Oczywiście każda z osób może wziąć kredyt na mieszkanie jako singiel. Wiąże się to jednak z mniejszym dofinansowaniem – do 600 tys. dla małżeństw i rodziców vs. 500 tys. dla singla.

kredyt na remont 2%

Ile wyniesie kredyt 2%?

Jeżeli kwalifikujemy się do programu, kolejną ważną kwestią będzie to, jak duży kredyt będziemy mogli w ramach niego zaciągnąć. Wysokość przyznanego kredytu zależy od naszej zdolności kredytowej oraz wkładu własnego. Wpływ na wysokość kredytu będzie miało również to, czy zaciągamy go jako singiel/singielka czy małżeństwo lub rodzice wspólnego dziecka.

Jeżeli nie posiadasz znaczącego lub nawet żadnego wkładu własnego – nie dyskwalifikuje Cię to z Bezpiecznego kredytu 2 procent! Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach wyliczania zdolności kredytowej i wielkości kredytu w ramach programu? Zobacz nasz wywiad z Szymonem Mrugałą o Bezpiecznym kredycie 2%

Bezpieczny kredyt 2 procent możemy przeznaczyć również na remont zakupionego z tego kredytu mieszkania.

bezpieczny kredyt 2 procent na remont

Bezpieczny kredyt 2 procent na remont mieszkania

Celem rządowego programu dla młodych jest wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania. Tak jak wspomnieliśmy, dyskwalifikują się z niego osoby, które posiadały lub posiadają już jedno mieszkanie. Logiczne jest w związku z tym, że nie weźmiemy preferencyjnego kredytu tylko na remont mieszkania, ponieważ wedle zasad programu nie możemy żadnego posiadać.

Czy to oznacza, że z zaciągniętego kredytu nie możemy sfinansować remontu? Nie! Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania, możemy, a nawet POWINNIŚMY wliczyć w wysokość kredytu, który chcemy wziąć, koszt jaki będziemy musieli przeznaczyć na wykończenie. Bezpieczny kredyt 2 procent możemy bowiem przeznaczyć również na remont zakupionego z tego kredytu mieszkania.

Żeby ocenić jakiej wielkości kredytu potrzebujemy, warto z wyprzedzeniem sprawdzić, ile będzie kosztował nas remont mieszkania, które planujemy kupić. W tym celu najlepiej umówić się na bezpłatne spotkanie konsultacyjne z firmą zajmująca się wykończeniem pod klucz. Takie spotkanie pomoże nam ocenić, na jaki standard wykończenia możemy sobie pozwolić w określonym budżecie, dzięki czemu lepiej dopasujemy nasze oczekiwania do możliwości.

Jeżeli nie wliczymy w kwotę kredytu remontu, może okazać, że nie będziemy dysponowali wystarczającymi środkami do samodzielnego sfinansowania remontu, przez co przeprowadzka do nowego mieszkania będzie niemożliwa, a my dalej będziemy musieli mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu. 

kredyt na mieszkanie dla młodych
Sprawdź wykończenie mieszkania pod klucz w Krakowie

Planujesz wzięcie Bezpiecznego kredytu 2%? Zanim to zrobisz, nie zapomnij zaplanować budżetu na wykończenie mieszkania! Pamiętaj przeznaczyć część kredytu na remont! Umów się na bezpłatne spotkanie z naszym konsultantem i sprawdź, ile wyniesie Cię wykończenie mieszkania deweloperskiego!

Autor:

Loftful to firma zajmująca się projektowaniem oraz wykańczaniem wnętrz pod klucz. Specjalizuje się w przejmowaniu za klientów całego procesu remontowego: wykonuje projekty wnętrz, dostarcza wszystkie materiały wykończeniowe, przeprowadza remont, wykonuje meble na wymiar, wyposaża, a na koniec oddaje gotowe, posprzątane mieszkanie

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów bezpłatną wycenę

Prześlij nam swój numer telefonu, a także jeśli posiadasz rzut mieszkania, w ciągu 48h skontaktujemy się z Tobą,
aby umówić się na spotkanie i przygotować plan na Twoje mieszkanie.

Formularz Kontaktowy

    Jakie usługi Cię interesują?