Ostatnio na naszym blogu

Czym różnią się płytki rektyfikowane od nierektyfikowanych?

15 lutego 2022 | Porady | Autor: Loftful

Płytki rektyfikowane to takie poddane dodatkowej obróbce maszynowej. Taki proces mechaniczny powoduje, że poszczególne płytki nie różnią się prawie od siebie. Coraz częściej można się spotkać z takimi płytkami w naszych domach czy mieszkaniach. W tym artykule odpowiemy sobie na pytania tj. co to płytki rektyfikowane? Co to znaczy, że są bezfugowe, gdzie możemy takie płytki wykorzystać? 

Płytki w pomieszczeniach

Wnętrza w naszych domach czy mieszkaniach obfitują w różne materiały: panele, wykładziny oraz między innymi różne rodzaje płytek. Na płytki obecnie decyduje się coraz więcej osób. Nadają wnętrzom charakteru, zapewniają ciekawy wygląd oraz przede wszystkim zapewniają funkcjonalność. Dużo łatwiej jest zachować czystość. Sprawdzają się w miejscach o dużej wilgotności i tam, gdzie ryzyko zabrudzenia jest duże. Takimi pomieszczeniami będzie łazienka kuchnia czy przedpokój. Płytki możemy układać zarówno na podłodze jak i na ścianach.

Płytki rektyfikowane: co to znaczy?

Dla wielu jest to kosmiczne hasło, w ogóle niezrozumiałe. Jest to dużo prostsze niż brzmi.

Płytki w procesie ratyfikacji są dodatkowo ścinane na brzegach pod kątem 90 stopni. Dzięki takiemu zabiegowi płytki, które kupujemy w kartonach w sklepie, mogą się różnić od siebie zaledwie o 0,2 mm. Takie różnice są niewidoczne dla ludzkiego oka. Pozwalają nam też układać płytki metodą tzw. „bezfugową”, czyli z wykorzystaniem minimalnej ilości fugi 1mm-1,5mm. Daje to efekt jednorodnej podłogi, wygląda, tak jakby na podłodze była jedna olbrzymia płytka.

Układanie płytek bez fugi: gdzie można zastosować takie rozwiązanie?

Układanie płytek w ten sposób znacząco podkreśla aspekt wizualny – ich równy kształt oraz wizualnie jednolitą powierzchnię posadzki czy ściany. Ta opcja wydaje się kusząca, biorąc pod uwagę trudność w czyszczeniu fugi w kuchni czy łazience. Kamień, zacieki z mydła czy innych detergentów po pewnym czasie sprawiają, że fuga jest czarna i brudna. Natomiast, kiedy nasza podłoga jest jednolita, z łatwością można w szybki i prosty sposób zadbać o nieskazitelną czystość. Dodatkowo warto zaznaczyć, że fuga wchłania brud na tyle głęboko, że bez specjalnych specyfików czy środków czystości praktycznie niemożliwe staje się jej doczyszczenie domowymi sposobami.

Kolejną zaletą układania płytek bezfugowo jest ewentualny szybki demontaż w przypadku gdy któraś z płytek pęknie lub zostanie porysowana. 

Płytki rektyfikowane najlepiej sprawdzą się większych pomieszczeniach, nieprzysłoniętych meblami czy zbędnymi ozdobami. Dają one najlepszy efekt wizualny, dodając wnętrzu nowoczesny styl oraz efekt jednolitej powierzchni.

płytki rektyfikowane co to znaczy

Czy określenie bezfugowa faktycznie oznacza brak fugi?

Określenie bezfugowa przyjęło się, ponieważ w ten sposób położone płytki faktycznie nie mają fugi lub jej minimalną ilość (około 1,5 mm) co powoduje wrażenie, jakby jej nie było. Producent i fachowcy jednak zalecają użycie jej minimalnej ilość. Budynek cały czas pracuje, tworzą się napięcia na ścianach i podłodze co może powodować pękanie płytek. Fuga chroni je przed nadmiernymi naprężeniami, a efekt jednolitej powierzchni ciągle jest zachowany. Fuga jako materiał o wiele bardziej elastyczny niweluje wszystkie drgania i nie przenosi je na płytkę. 

Płytki rektyfikowane w różnych pomieszczeniach

Łazienka i toaleta

Płytki rektyfikowane najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie zależy nam na zachowaniu perfekcyjnej czystości. Takim pomieszczeniem będzie łazienka i toaleta. Łatwość czyszczenia nawet w najtrudniejszych i słabo dostępnych miejscach zdecydowanie zaoszczędzi dużo czasu i nerwów. Zachowamy nieskazitelną łazienkę na dłużej.

Powiększą pomieszczenie a zamknięte półki i wiszące szafki pozwolą uniknąć ustawionych na wierzchu kosmetyków co pomimo np. niewielkiego metrażu łazienki doda jest funkcjonalności

Kuchnia

Kuchnia jako miejsce narażone na trudnościeralne plamy i wilgoć również jest miejscem, gdzie takie płytki sprawdzą się najlepiej. Plamy tłuszczu kolorowych przypraw czy słodkich lukrów są trudnymi zabrudzeniami do wyczyszczenia np. z fugi, które szybko wchłoną wszystkie zabrudzenia. Obecnie bardzo modne fronty lakierowane z mdf stworzą nowoczesny, przytulny a co najważniejsze jednolity wystrój. Dająca radość z gotowania i szybkiego usuwania plam.

Szukasz projektu wnętrza mieszkania? Sprawdź, jak możemy pomóc Ci w jego stworzeniu!

Autor:

Loftful to firma zajmująca się projektowaniem oraz wykańczaniem wnętrz pod klucz. Specjalizuje się w przejmowaniu za klientów całego procesu remontowego: wykonuje projekty wnętrz, dostarcza wszystkie materiały wykończeniowe, przeprowadza remont, wykonuje meble na wymiar, wyposaża, a na koniec oddaje gotowe, posprzątane mieszkanie

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów bezpłatną wycenę

Prześlij nam swój numer telefonu, a także jeśli posiadasz rzut mieszkania, w ciągu 48h skontaktujemy się z Tobą,
aby umówić się na spotkanie i przygotować plan na Twoje mieszkanie.

Formularz Kontaktowy

    Jakie usługi Cię interesują?