Ostatnio na naszym blogu

Ile trwa wykończenie mieszkania w Krakowie? ⏰

18 października 2023 | Porady, Wykończenia pod klucz | Autor: Loftful
ile trwa wykończenie mieszkania

Ile trwa wykończenie mieszkania? Każdy Ci powie, że “To zależy”. Natomiast my dzisiaj powiemy Ci od czego to zależy! I pomożemy oszacować, na jaki okres oczekiwania powinieneś się przygotować wykańczając swoje mieszkanie.

Na początek chcemy zaznaczyć, że w dzisiejszym artykule będziemy mówić o wykończeniu mieszkania od dewelopera, z rynku pierwotnego. Dużo trudniej jest oszacować czas wykończenia przy rynku wtórnym, ponieważ nie wiemy jakie nieprzyjemne niespodzianki możemy tam odkryć. Stare instalacje, ściany w złej kondycji i pomimo, że część robót można przewidzieć, niektóre rzeczy mogą wyjść dopiero na etapie remontu.

Ile realnie trwa wykończenie mieszkania i od czego to zależy?

Ale wracając do mieszkania deweloperskiego. Z naszego doświadczenia wiemy, że sporo osób nie zdaje sobie sprawy, ile etapów i prac składa się na wykończenie mieszkania. Czasami klienci dzwonią i mówią nam, że chcą się wprowadzić za 3 tygodnie (ŚMIESZNY FILMIK). W idealnym świecie byłoby to może do zrobienia, ale przy obecnych realiach, jest to… nierealne. W dużych miastach, jak Kraków, mamy dziś bardzo wysoki popyt na nowe mieszkania, a co za tym idzie na ich wykończenie. Wiąże się to z długim czasem wykończenia mieszkania w Krakowie i oczekiwania na materiały a także branżystów – elektryków, hydraulików czy też ekipy wykończeniowe.

Są natomiast sposoby, aby dobrze zaplanować wykończenie mieszkania, o których dzisiaj powiemy. Opowiemy również, w jakim momencie najlepiej zgłosić się do ekipy wykończeniowej lub firmy pod klucz, żeby zaoszczędzić dużo czasu. A żeby dobrze wyjaśnić, ile rzeczywiście trwa wykończenie mieszkania, powiemy, z jakich etapów się ono składa i ile trwa każdy z nich. 

ile trwa wykończenie mieszkania

Ile trwa wykończenie mieszkania?: ETAP BADANIA RYNKU

Tak więc ile trwa wykończenie mieszkania w Krakowie? Pierwszy etap to etap badania rynku, kiedy zaczynasz myśleć nad wykończeniem mieszkania, z pewnością chcesz sprawdzić różne firmy zarówno projektowe jak i wykończeniowe, porównać ich oferty, umówić się na spotkania konsultacyjne.

U nas w Loftful od momentu pierwszego spotkania z klientem do podpisania umowy mija

średnio 32 dni.

My ze swojej strony wszystkich informacji udzielamy od razu, a wycena jest u klienta w dwa dni. Natomiast to klienci potrzebują czasu, aby upewnić się, że podejmują dobrą decyzję. Więc wszystko zależy od tego, w jakim stopniu jesteś zdecydowany i jak szybko poznasz rynek. Zależy to również od tego, czy decydujesz się na firmę typu projekt z wykończeniem, jak Loftful, czy szukasz osobno – projektanta i ekipy. Pamiętaj, aby zakontraktować ekipę wykończeniową jak najszybciej! Jeżeli będziecie korzystać z usług stolarza – również.

Podpowiedź:

Ze swojej strony rekomendujemy, aby wybrać ekipę, która zrobi wszystko kompleksowo. Nie musimy wtedy czekać na dostępność każdego z branżystów takich jak hydraulik czy elektryk z osobna i unikamy przestojów w pracach. Firmy od projektu do wykończenia, współpracują na stałe z ekipami, dzięki czemu mogą również szybciej zacząć pracę. Jeżeli szukasz ekipy samemu, pamiętaj żeby podchodzić realistycznie do terminów, jakie dostajesz. Z mojego doświadczenia, często gdy ekipy mówią, że zrobią szybko tzn. dużo szybciej niż inni, to albo się nie wyrobią w deklarowanym terminie i mówią tak, aby pozyskać klienta albo zrobią szybko i niedokładnie, przez co zejdzie im dużo czasu na poprawkach i reklamacjach. Sprawdzajcie dwa razy ekipę, która mówi, że zrobi dużo szybciej niż inne ekipy, z którymi rozmawiasz.

ile trwa wykończenie mieszkania w Krakowie

Ile trwa wykończenie mieszkania?: ETAP PROJEKTOWANIA

Następny etap to etap projektowania. Najpierw projektant powinien wejść do mieszkania i zrobić inwentaryzację, czyli dokładne pomiary wszystkich pomieszczeń. Sama inwentaryzacja trwa zwykle kilka godzin, ale jeżeli mieszkanie nie zostało jeszcze oddane, zdarza się, że musimy czekać na pozwolenie od dewelopera, aby dokładnie wymierzyć mieszkanie. Niekiedy deweloper w ogóle nie zgadza się na wejście do mieszkania przed oddaniem kluczy, co niestety opóźnia rozpoczęcie etapu projektowego. Warto zawsze z wyprzedzeniem dopytać się o taką możliwość u dewelopera jeszcze przy zakupie i umówić się na dogodny termin.

Czas na zrobienie indywidualnego projektu dla mieszkania 65 m2 zajmuje

zwykle 2-3 miesiące, a czasami dłużej.

Podpowiedź:

Tutaj bardzo dużo zależy od Twojej dostępności – ważne aby szybko dawać feedback oraz decyzyjności, bo jak będziesz niezdecydowany, często będziesz zmieniał zdanie, to faza projektowa się przedłuży. Ważne, żebyś zgłaszał projektantowi wszystkie zastrzeżenia wobec projektu i nie bał mówić się, jeżeli coś Ci się nie podoba. Im wcześniej zgłosisz uwagi, tym łatwiej będzie nanieść zmiany i uniknąć późniejszych poprawek.

Wiemy, że nie każdy korzysta z usług projektanta wnętrz. Jednak gdy nie korzystacie z takiej usługi to mimo że czas na projekt wam odchodzi, na fazę remontową powinniście założyć nawet o 50% więcej czasu. Wynika to z tego, że nie będziecie odpowiednio przygotowani do remontu, a wykończenie bez projektu jest zawsze powolniejsze i opatrzone błędami, których naprawa może również być czasochłonna.

czas wykończenia mieszkania

Ile trwa wykończenie mieszkania?: ETAP WYKOŃCZENIA

Po etapie projektowym, kiedy mamy już wszystkie rzuty techniczne, rzuty mebli dla stolarza, rzuty z ewentualnymi zmianami w instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej dla hydraulika i elektryka, a także listę zakupową, możemy przystąpić do prac wykończeniowych. 

Na początku należy zamówić wszystkie materiały. Pamiętajmy, że na niektóre okres oczekiwania jest wydłużony. W tym momencie termin oczekiwania np. na drzwi to 6-10 tygodni. Im bardziej niestandardowe materiały, tym czas oczekiwania może być dłuższy, więc ważne, aby zamówić je jak najszybciej np. dzięki usłudze paczki materiałów wykończeniowych. Musimy również wziąć pod uwagę, że część materiałów, może niestety przyjść uszkodzona. Z doświadczenia wiemy, że reklamacje u producentów zdarzają się stosunkowo często. I takim przykładem mogą być niestety właśnie drzwi, gdzie widzimy, że przyjeżdżają z jakimś mankamentem. Producenci wymieniają je bez problemu, ale niestety wiąże się to z czasem oczekiwania. Gdy materiały są uszkodzone, należy je reklamować, niestety może to wpłynąć na wydłużenie remontu, które ciężko przewidzieć.

Ile trwa wykończenie mieszkania w mieście Kraków

Właściwe wykończenie mieszkania

Kiedy mamy już materiały i dograną ekipę, przystępujemy do prac właściwych. Wielu osobom wydaje się, że wykończenie mieszkania to pestka, a to ciężka fizyczna, precyzyjna i logistyczna praca. Dobry fachowiec zna technologię materiałów. Wie na przykład, że jak zrobi wylewkę czy tynki to muszą one wyschnąć przed kolejnymi krokami. Bardzo dużo czasu schodzi na szczegółach. Gdy ekipa robi ścianę, to może zrobić ją w dzień/dwa. Natomiast na małym detalu np. dokładnym docięciu płytki albo zaślepieniu otworu przy grzejniku łazienkowym, pracownik może spędzić nawet pół dnia.

Pamiętaj:

Wykończenie mieszkania jest po prostu czasochłonne i zwiększając ilość pracowników, na niewiele się to zda. Przy mieszkaniu 65m2 spokojnie wystarczą 2-3 osoby. Więcej będzie tylko wzajemnie przeszkadzać sobie w pracy. Jak mówi staropolskie przysłowie, gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść.

Ważne jest, żeby zgrać też pracę ekipy z dostawami materiałów. Gdy ekipa otrzymuje materiały w złej kolejności, to nie ma zapewnionego frontu prac. Na przykład jeśli zaczną malować przed zakończeniem wyburzeń, to uszkodzą później ściany i będzie trzeba robić poprawki. 

Na koniec, należy wziąć też pod uwagę wypadki losowe. Jesteśmy tylko ludźmi. Podczas remontu mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, które wydłużają czas wykończenia mieszkania. Np. ekipa popełni błąd i będzie musiała go naprawić. Pracownicy z ekip też chorują, więc czasami może się zdarzyć, że ktoś odpadnie z pracy na pewien czas, co trochę wydłuży remont.

Zazwyczaj wykończenie 65 m2 mieszkania to kolejne

2 – 3 miesiące

Czas remontu mieszkania

Ile trwa wykończenie mieszkania?: MEBLE NA WYMIAR

Na koniec nie należy zapominać o meblach zarówno na wymiar jak i ruchomych. Wszystko zależy od ilości i skomplikowania mebli na wymiar, jakie wybierzemy. Np. obecnie czas oczekiwania na fronty lakierowane to 4-6 tygodni, na inne elementy meblarskie od momentu zamówienia również trzeba czekać. Dlatego ważne jest aby przekazać odpowiedni projekt stolarzowi jak najszybciej, tak aby mógł zamówić materiały z odpowiednim wyprzedzeniem. Same prace prace montażowe dla 65 metrowego mieszkania to czas

od tygodnia do około miesiąca w zależności od stopnia skomplikowania mebli

ile trwa wykończenie mieszkania

Podsumowanie: Ile trwa wykończenie mieszkania w Krakowie?

Podsumowując, jeżeli masz ok. 65 metrowe mieszkanie to musisz liczyć:

  • Znalezienie ekipy wykończeniowej i projektanta: około miesiąca
  • Etap projektowy: od 2 do 3 miesięcy
  • Wykończenie wraz z dostawą materiałów: 2 do 3 miesięcy
  • Prace stolarskie: od tygodnia do miesiąca
  • Należy jeszcze założyć jakieś dwa tygodnie na sprzątanie oraz przeprowadzkę.

Możemy więc powiedzieć, że wykończenie mieszkania w Krakowie trwa w sumie od 6 msc do prawie 9 msc*.

*Przy założeniu, że zarezerwujesz z wyprzedzeniem termin wykończenia i wszyscy rozpoczną swoją pracę na zakładkę, tak jak układamy to w Loftful.

Jak zaoszczędzić czas na wykończeniu mieszkania?

Masz jednak wpływ na niektóre kwestie i możesz przyspieszyć czas oczekiwania na gotowe mieszkanie. Jak zaoszczędzić czas na wykończeniu mieszkania? Pamiętaj, aby rozpocząć cały proces jak najszybciej, najlepiej już na etapie podpisania umowy z deweloperem. Rezerwując sobie termin wykończenia i projektu z wyprzedzeniem, nie wydłużasz dodatkowo czasu remontu. 

W optymalnym przypadku w momencie odbioru kluczy od dewelopera będziesz miał już za sobą fazę szukania wykonawców oraz gotowy projekt. To sprawi, że do mieszkania wprowadzisz po 3-5 miesiącach od odbioru kluczy, a nie po 6-9 jak w przypadku gdy cały proces zaczniesz dopiero po odbiorze kluczy.

Zainteresowana/y? Czytaj dalej i zobacz, OD CZEGO ZALEŻY CENA WYKOŃCZENIA MIESZKANIA 👇

od czego zależy cena wykończenia mieszkania

Autor:

Loftful to firma zajmująca się projektowaniem oraz wykańczaniem wnętrz pod klucz. Specjalizuje się w przejmowaniu za klientów całego procesu remontowego: wykonuje projekty wnętrz, dostarcza wszystkie materiały wykończeniowe, przeprowadza remont, wykonuje meble na wymiar, wyposaża, a na koniec oddaje gotowe, posprzątane mieszkanie

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów bezpłatną wycenę

Prześlij nam swój numer telefonu, a także jeśli posiadasz rzut mieszkania, w ciągu 48h skontaktujemy się z Tobą,
aby umówić się na spotkanie i przygotować plan na Twoje mieszkanie.

Formularz Kontaktowy

    Jakie usługi Cię interesują?