Ostatnio na naszym blogu

Jak dobrać kolor kanapy do wnętrza?

13 kwietnia 2023 | Inspiracje, Porady | Autor: Loftful

Jesteś na etapie kompletowania wyposażenia do swojego mieszkania? Chcesz zmienić swoje meble na nowe? A może po prostu chcesz pozbyć się starej kanapy i zastąpić ją taką, która będzie bardziej pasowała? Każdy powód jest dobry. Zanim jednak klikniesz “kup teraz” przy pierwszej napotkanej ofercie, zastanów się nad tym, czy ten wybór będzie słuszny – w końcu zostanie ona z tobą na lata… chyba że prędko zdecydujesz się na jej wymianę. Czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze swojego umeblowania jest wiele. Dzisiaj pod lupę weźmiemy kilka z nich, w głównej mierze skupiając się na tym, jak dobrać kolor kanapy do wnętrza.

1. Urządź się dobrze w małym mieszkaniu

Pierwszą kwestią warunkującą nasz wybór, będzie uwzględnienie wielkości naszego pomieszczenia. To, czy mamy do wykorzystania dużo, czy mało miejsca, będzie wpływało na nasze rozmieszczenie mebli wewnątrz.

Tak więc, jeśli nasz pokój jest stosunkowo mały, a chcemy umiejscowić w nim sporą kanapę, wybierzmy jej wygląd tak, aby pasowała do koloru naszych ścian. Niewskazane są w takich przypadkach printy (takie jak krata, kwiaty, trójkąty lub inne wzory geometryczne) w wyrazistych kolorach. Kontrastować będą one, z resztą pomieszczenia zabierając optyczną przestrzeń. Za to jednolity kolor kanapy zapewni jej dopasowanie do naszego wnętrza, w taki sposób, że nie będzie ona pomniejszała, już i tak małego pokoju. 

Małe pomieszczenia znajdują się głównie w małych mieszkaniach, a w małych mieszkaniach dobrze jest stosować praktyczne rozwiązania. Dlatego warto w takich przypadkach rozważyć wielofunkcyjne kanapy – rozkładane oraz z funkcją spania, gdy chcielibyśmy przenocować kogoś u siebie lub jeśli sami zamierzamy korzystać z niej w takim celu.

Dobrym wyborem będą też kanapy na wysokich nóżkach zamiast tych z zabudowanym dołem. Taki rodzaj mebla sprawia wrażenie lżejszego i zajmującego mniej miejsca, przez co dodaje wizualnego poczucia przestrzeni, a dodatkowo jego konstrukcja pozwala na szybkie uprzątnięcie zalegającego pod kanapą brudu i kurzu. Pomijam tutaj kwestie wygody, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. Tak jak i wygoda kanapy, tak i jej wielkość powinna być dostosowana do naszych możliwości oraz upodobań.

2. Jak dobrać kolor kanapy do salonu o dużym metrażu?

W większych pomieszczeniach nie będziemy borykali się z podobnymi problemami, a nasze możliwości wyboru będą zdecydowanie szersze. Z pewnością nie będziemy musieli się martwić tym, że nasza kanapa zajmie nam zbyt wiele przestrzeni. Dlatego ze swobodą możemy rozważyć kontrastujące kolory. Jeśli nasze pomieszczenie dodatkowo jest w jasnych odcieniach bądź po prostu w bieli, możemy pokusić się o wyrazistą kanapę, która zwraca na siebie uwagę. Kolory będą akcentowały kanapę, a jej obecność znacząco wzbogaci pomieszczenie. A oprócz szerokiego spektrum barw, możemy wykorzystać również inne rodzaje umeblowania. W dużym salonie dobrze sprawdzi się kanapa w kształcie narożnika, która zajmuje większą ilość miejsca, ale też oferuje większą powierzchnię. Poza tym, decydując się na narożnik, nie musimy martwić się zakupem foteli, puf, czy innych dodatkowych mebli, a wciąż pomieścimy w swoim salonie sporą liczbę osób. 

Istotnymi rzeczami, które mogą być, urozmaiceniem przy wyborze naszej kanapy są jej dodatki. A dodatkami do kanapy wartymi uwagi są poduszki, nakrycia kanap, czy kontrastujące wstawki w obszyciu. Umiejętnie dobrane potrafią one unowocześnić nasz projekt i wizję wnętrza.

Chcesz uniknąć najbardziej popularnych błędów podczas samodzielnego projektowania? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

jak dobrać kolor kanapy do wnętrza

3. Jakie kolory kanapy będą odpowiednie?

Tematem przewodnim jest kolorystyka oraz jej dopasowanie do pomieszczenia. Chcielibyśmy jednak trochę szerzej przedstawić możliwości, jakie mamy w tym zakresie. Paleta kolorów jest obszerna, a z kolorów podstawowych możemy wyszczególnić nieskończoną ilość kolorów pochodnych. Jeśli jednak nie jesteśmy sprzedawcami farb, to zapewne nie będziemy widzieć różnicy między kolorem wiśniowym a karminową czerwienią. Różnicę za to będziemy widzieć, gdy nasze kolory nie będą ze sobą współgrały. Na pierwszy rzut oka dobranie odpowiednich kolorów i ich odcieni może być kwestią problematyczną. 

Mamy jednak możliwości, dzięki którym stanie się to łatwiejsze, a gwarancja, że nasze wybory to te właściwe, będzie stuprocentowa. Takie możliwości daje nam koło barw, czyli poglądowy model graficzny w postaci koła. Składa się on z kolorów podstawowych i wszystkich barw powstałych z ich połączeń. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w łatwy sposób wyodrębnić kolory, które chcemy użyć do aranżacji naszego wnętrza. A zrobić to możemy na kilka sposób, używając kolorów:

  • monochromatycznych – czyli odcieni tego samego koloru. Taki wybór jest najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem i daje nam gwarancję spójności w naszym pomieszczeniu;
  • analogicznych – czyli położonych obok siebie na kole barw (np. jasnozielony i żółty). Wybór tego typu wprowadza do naszych pomieszczeń trochę nienachalnego kontrastu między barwami przy ciągłym zachowaniu dobrego wyglądu;
  • komplementarnych – położonych dokładnie naprzeciwko siebie w palecie barw (np. niebieski i pomarańcz lub żółty i fiolet). Kolory komplementarne to posunięcie bardziej ryzykowne. Jeśli lubisz mieć elementy, które się wyróżniają to warto, przemyśleć to rozwiązanie.

Ponadto występują jeszcze takie układy kolorów jak triada, czy tetrada. Zastosowanie tych układów w aranżacji wnętrza jest dużo trudniejsze, a wygląd naszego pomieszczenia będzie dużo bardziej kontrastowy. Stąd też takie rozwiązania stosuje się rzadko.

4. Ciepło – zimno

Mówiąc o kolorach, trzeba wspomnieć o rozgraniczeniu na kolory ciepłe i zimne. Kolorami ciepłymi (czerwienie, pomarańcze, odcienie żółtego) zwykło nazywać się te barwy, które wywołują w nas uczucie ciepła. Analogicznie – zimne kolory (odcienie niebieskiego, zielonego, błękity) wywołują uczucie chłodu. Dodatkowo kolory ciepłe wprawiają nas w bardziej optymistyczny nastrój od kolorów zimnych.

Podsumowanie

Mając nieco wiedzy o łączeniu kolorów, łatwiej przyjdzie nam wybrać, które z nich powinniśmy wprowadzić do naszego pomieszczenia i w jakiej ilości. Wiedząc jakimi zasadami powinniśmy się kierować, z powodzeniem będziemy mogli dobrać odpowiednią barwę naszej kanapy do wystroju naszego salonu. Decyzje tego typu, mimo, że podstawowe, wcale nie należą do łatwych. Aby uzyskać pełną spójność swojego projektu, warto nad nim przysiąść i zastanowić się trochę dłużej. A gdy wybór wciąż jest dla nas kwestią sporną – przemyślmy skorzystanie z pomocy projektanta. Z jego pomocą projektowanie wnętrz mieszkania będzie prostsze.

jaki kolor kanapy

Autor:

Loftful to firma zajmująca się projektowaniem oraz wykańczaniem wnętrz pod klucz. Specjalizuje się w przejmowaniu za klientów całego procesu remontowego: wykonuje projekty wnętrz, dostarcza wszystkie materiały wykończeniowe, przeprowadza remont, wykonuje meble na wymiar, wyposaża, a na koniec oddaje gotowe, posprzątane mieszkanie

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów bezpłatną wycenę

Prześlij nam swój numer telefonu, a także jeśli posiadasz rzut mieszkania, w ciągu 48h skontaktujemy się z Tobą,
aby umówić się na spotkanie i przygotować plan na Twoje mieszkanie.

Formularz Kontaktowy