Ostatnio na naszym blogu

Jak SZYBKO zrobić remont mieszkania? 🚀

3 sierpnia 2023 | Inspiracje, Porady | Autor: Loftful
szybki remont

Szybki remont mieszkania to marzenie każdego, kto stoi przed tym wyzwaniem. Wykańczając mieszkanie, które ma nam służyć na lata, musimy liczyć się z tym, że jest to proces. Wymaga wielu decyzji, skrupulatnego planowania i czasem czasochłonnych prac remontowych. Możemy jednak przyspieszyć remont, jeżeli już na początku odpowiemy sobie na ważne pytania, a także wybierzemy sprawdzonych fachowców. Poniższe wskazówki pomogą Ci odpowiednio przygotować się i zrobić remont szybciej.

Jak urządzić mieszkanie – od czego zacząć?

Jeżeli zależy Ci na szybkim zrobieniu remontu, w pierwszej kolejności zastanów się, jak wyobrażasz sobie ostateczny efekt. Podziel ten etap na dwie części – efekt funkcjonalny i efekt wizualny. Bardzo usprawni cały remont, jeżeli jeszcze przed rozmową z projektantem, odpowiesz sobie na pewne pytania. Jakie pomieszczenia i strefy muszą znaleźć się w Twoim mieszkaniu? Jaki styl wnętrz lubisz? Poniżej podzieliliśmy kwestie, o których warto pomyśleć na dwa rodzaje – te związane z funkcją i te związane ze stylem mieszkania.

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie?

Jeżeli pracujesz z domu, z pewnością będziesz potrzebował odpowiedniego miejsca do pracy w swoim mieszkaniu. Musi być dobrze doświetlone i z miejscem na wygodne biurko. Może w niedalekiej przyszłości spodziewasz się zmiany przeznaczenia któregoś z pomieszczeń np. w związku z powiększeniem rodziny? To też bardzo cenna informacja.

Posiadacze zwierząt domowych mogą z kolei chcieć przeznaczyć część przestrzeni dla swoich pupili: na legowisko, terrarium czy kuwetę. Nie wyobrażasz sobie dnia bez porannej kawy w ulubionym ekspresie? Nie zapominaj o nim! Ważne, żeby dokładnie wypisać sobie tego typu elementy, żeby móc przedstawić je projektantowi już na pierwszym spotkaniu. Dzięki temu, od początku będzie mógł zaplanować przestrzeń pod konkretne potrzeby. Znacznie usprawni to etap projektu i przyspieszy cały remont.

szybki remont - zabudowana kuweta dla kota
Kuwetę dla kota możesz na przykład ukryć w zabudowie łazienkowej.

To także dobry moment, żeby pomyśleć nad układem wnętrza i ilością pokoi lub stref, jakie potrzebujemy. Zastanów się, czy chcesz zmienić obecny rozkład pomieszczeń, dodać nowe ścianki działowe lub usunąć stare i bardziej otworzyć przestrzeń. Oczywiście to projektant wraz z fachowcami pomogą zdecydować Ci, jak zrobić to w najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób, nie naruszając ścian nośnych. Jeżeli jednak obecny układ przestrzenny jest dla Ciebie niewygodny, chcesz wydzielić dodatkowy pokój dla dziecka lub do pracy, taka informacja od początku pomoże zrobić remont mieszkania szybciej. 

Jaki styl wybrać do mieszkania?

Jeszcze przed spotkaniem z projektantem, zastanów się, jaki styl wnętrz Ci się podoba i w jakich wnętrzach czujesz się dobrze. Nie kieruj się modą! Oczywiście, warto czerpać inspiracje z trendów, ale prawdopodobnie nie będziesz robił remontu z każdym sezonem. Jeżeli masz swój ulubiony styl, podążaj za nim. Lubisz często przearanżować przestrzeń? Postaw na neutralne kolory i stałą zabudowę, do której będą pasowały różne dekoracje. 

Jeżeli nie masz pomysłów, poszukaj inspiracji w internecie, na stronach wnętrzarskich lub na Pinterest. Stwórz moodboard, czyli tablicę ze zdjęciami, ilustracjami, materiałami i wizualizacjami, które oddadzą ducha Twojego przyszłego mieszkania. Przedstawiając projektantowi taką taką tablicę lub folder z inspiracjami, od razu będzie wiedział, co może Ci się spodobać, a czego nie ma sensu proponować. Dzięki temu szybciej trafi w Twój gust i będzie mógł szybciej wykonać projekt mieszkania.

jak zrobić szybki remont

Czy do remontu potrzebny jest projekt?

Teoretycznie, urządzając wnętrze zarówno prawnie, jak i technicznie można je zrobić bez projektu. Projekt niweluje jednak ryzyko popełnienia błędów, które mogą być później nieść za sobą duże koszty. Wielu fachowców odmawia także pracy bez gotowego projektu, ponieważ remont jest wtedy znacznie bardziej czasochłonny i zawsze wymaga większej ilości poprawek na etapie wykonawstwa. Niekiedy ekipa robi i bazuje na własnym, prowizorycznym projekcie, jednak nieprzedyskutowany z projektantem, może pozostawiać wiele do życzenia pod względem estetycznym.

Zrobienie projektu przed rozpoczęciem prac, pozwoli nam zrobić remont mieszkania szybciej. Dobrze opisany projekt, ze wszystkimi wymiarami, materiałami, poprowadzeniem instalacji, jest jasną instrukcją dla poszczególnych fachowców, dzięki której nie muszą tracić czasu na testy i próby różnych rozwiązań. Projekt pozwoli też Tobie ocenić, czy zaproponowany układ funkcjonalny, meble na wymiar czy kolejność sprzętów Ci odpowiada. Dodatkowo, dzięki wizualizacji, zobaczysz praktycznie 1:1, jak będzie wyglądało mieszkanie po remoncie, dzięki czemu będziesz mógł ze spokojem zaakceptować projekt lub poprosić o korektę. 

Jeżeli zależy Ci na szybkim remoncie mieszkania, najlepszą opcją będzie projektant współpracujący z ekipą wykończeniową i fachowcami. Każdy projektant ma bowiem swój styl tworzenia dokumentacji projektowej, który może nie zawsze być zrozumiały dla osób wykonujących remont. To z kolei generuje potrzebę konsultacji między ekipą a projektantem, która wydłuża czas remontu. Z kolei ekipa, która pracuje na stałe z danym projektantem, zna już jego styl i wie, jak dokładnie czytać tworzone przez niego projekty, dzięki czemu wykończenie idzie sprawnie, a remont mieszkania szybciej.

szybki remont mieszkania - czy do remontu potrzebny jest projekt

Ile trwa wykończenie pod klucz?

Jeżeli chcesz zrobić szybki remont mieszkania, najlepszą opcją będzie firma wykonująca wykończenie mieszkań pod klucz. Remont mieszkania między 50 a 80m2 pod klucz trwa średnio około 3 miesiące. 

Czas remontu zależy oczywiście od zakresu prac, standardu wykończenia i ilości mebli na wymiar. Firmy wykańczające pod klucz ustalają jednak dokładny harmonogram prac, dzięki któremu poszczególni fachowcy mogą swobodnie wykonać swoją część, co maksymalnie usprawnia i przyspiesza remont. 

Tego typu firmy mają swoich projektantów oraz współpracują ze sprawdzonymi przed siebie ekipami oraz fachowcami. Dzięki temu oszczędzisz również czas na szukaniu specjalistów i sprawdzeniu opinii. Firma pod klucz bierze całą odpowiedzialność za ludzi, których wpuszcza do Twojego mieszkania. Natomiast w razie poprawek, wykonuje je na swój koszt w jak najkrótszym czasie.

Jeżeli planujesz remont na własną rękę, musisz wziąć pod uwagę, że obecnie czas oczekiwania na fachowców w Krakowie to nawet kilka miesięcy. Wynika to z dużego zapotrzebowania na remonty i wykończenia, a stosunkowo małej liczbie wykwalifikowanych specjalistów. Firmy wykańczające pod klucz na stałe współpracują z ekipami remontowymi, hydraulikami, stolarzami i elektrykami, dzięki czemu mogą znacznie szybciej wejść do mieszkania i rozpocząć prace wykończeniowe. 

jak zrobić szybki remont mieszkania

Podsumowanie

Podsumowując, najlepszym sposobem na szybki remont mieszkania jest dokładne określenie swoich potrzeb na samym początku. Wybierz styl mieszkania, sprecyzuj funkcje, które ma pełnić i wypisz elementy, które muszą się w nim znaleźć. Nie zaczynaj remontu bez projektu. Dzięki niemu prace remontowe pójdą znacznie sprawniej i zrobisz remont szybciej. Jeżeli zależy Ci na czasie, wybierz firmę wykańczającą mieszkania pod klucz. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na szukaniu projektanta, ekipy i fachowców, a wszystkie prace zostaną dokładnie skoordynowane i remont skończy się szybciej.

ZOBACZ JESZCZE: Ile wydasz na wykończenie mieszkania w 2023

Autor:

Loftful to firma zajmująca się projektowaniem oraz wykańczaniem wnętrz pod klucz. Specjalizuje się w przejmowaniu za klientów całego procesu remontowego: wykonuje projekty wnętrz, dostarcza wszystkie materiały wykończeniowe, przeprowadza remont, wykonuje meble na wymiar, wyposaża, a na koniec oddaje gotowe, posprzątane mieszkanie

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów bezpłatną wycenę

Prześlij nam swój numer telefonu, a także jeśli posiadasz rzut mieszkania, w ciągu 48h skontaktujemy się z Tobą,
aby umówić się na spotkanie i przygotować plan na Twoje mieszkanie.

Formularz Kontaktowy

    Jakie usługi Cię interesują?