Ostatnio na naszym blogu

Jak zaplanować remont mieszkania. HARMONOGRAM w 10 krokach + praktyczne porady.

13 lipca 2023 | Porady | Autor: Loftful
Jak zaplanować remont mieszkania

Kupując mieszkanie od dewelopera, musimy od razu pomyśleć o jego wykończeniu. Jeżeli jest to nasze pierwsze mieszkanie, perspektywa remontu może wydawać się przerażająca. Remont nie musi być jednak horrorem, jeżeli odpowiednio się do niego przygotujemy i poświęcimy czas na dokładne opracowanie harmonogramu. Jeżeli zastanawiasz się, jak zaplanować remont mieszkania, poniższe wskazówki Ci w tym pomogą.

W jakiej kolejności robić remont mieszkania? Harmonogram prac remontowych

W poniższych krokach opisaliśmy najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać przed i w trakcie remontu, jeżeli robisz go na własną rękę. Przed przystąpieniem do prac remontowych, warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania:

  • Jakie są cele remontu?
  • Jaki masz budżet?
  • Jaki styl wnętrz Ci się podoba?

Jeżeli nie korzystasz z usług firmy wykańczającej wnętrza pod klucz, bierzesz na siebie również nadzór prac remontowych. Poniżej piszemy również, o czym w takim wypadku pamiętać, żeby uniknąć kosztownych i czasochłonnych błędów.

Krok 1: Określ cele remontu

Na początku zastanów się, dlaczego chcesz przeprowadzić remont. Czy chodzi o poprawę funkcjonalności, estetyki, zwiększenie wartości nieruchomości czy wszystko naraz? Wiele zależy też od tego, czy planujesz zamieszkać w remontowanym mieszkaniu czy przeznaczyć je na wynajem. W drugim przypadku zdecydujesz się prawdopodobnie na wykończenie i wyposażenie o niższym standardzie niż w przypadku mieszkania remontowanego dla siebie. Wtedy jednak również warto wybierać mądrze i dostosować zabudowę pod potrzeby przeciętnego najemcy.

Wyobraź sobie, jak chciałbyś, aby wyglądało mieszkanie – czy chcesz zmienić układ ścian, wygospodarować dodatkową strefę czy wyeksponować ulubiony mebel. Wybierz też styl wnętrz, który Ci się podoba i poszukaj inspiracji wnętrzarskich w internecie, na przykład na Pinterest. Jeżeli nie jesteś zdecydowany, co najlepiej będzie pasować do przestrzeni, nie martw się. Projektanci są od tego, żeby doradzić Ci zarówno w kwestii estetycznej, jak i budżetowej.

Krok 2: Określ budżet na remont

Kolejnym krokiem przy planowaniu remontu domu lub mieszkania, będzie określenie budżetu, jakim dysponujesz. Oszacuj, ile jesteś w stanie przeznaczyć na remont, uwzględniając zarówno koszty materiałów, jak i usług wykonawczych.  

Widełki kwotowe wykończenia nawet 50 metrowego mieszkania są bardzo szerokie. Zależą przede wszystkim od standardu materiałów, na jakie się zdecydujesz. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie na samym początku, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na całość inwestycji. Pomoże to w oszacowaniu na jakie produkty, takie jak płytki, panele, meble, możesz sobie pozwolić, a co za tym idzie trzymaniu się wyznaczonego budżetu bez zbędnych dopłat na dalszych etapach prac remontowych.

Warto też zastanowić się, czy są jakieś elementy, na które warto i jesteśmy w stanie przeznaczyć więcej pieniędzy. Wyburzenia i stawianie ścian w celu dopasowania aranżacji do maksymalnej funkcjonalności i wykorzystaniu przestrzeni? A może wykonanie mebli na wymiar, które pomoże nam zwiększyć powierzchnie na przechowywanie?

Biuro projektowe z pewnością pomoże Ci znaleźć równowagę między Twoimi celami a dostępnymi środkami finansowymi. Na podstawie doświadczeń z klientami są również w stanie przygotować harmonogram prac remontowych. Opracują także listę zakupową, w której uwzględnią materiały potrzebne na każdym etapie remontu, co umożliwi dokładniejsze oszacowanie finalnych kosztów.

jak zaplanować remont mieszkania lub domu

Krok 3: Samemu czy z firmą wykończeniową?

Istnieje powszechne przekonanie, że remont na własną rękę jest bardziej opłacalny. Dla niektórych z pewnością będzie to korzystniejsza opcja, jednak zależy to od wielu czynników. Omówiliśmy je dokładnie w naszym artykule 7 UKRYTYCH kosztów remontu na własną rękę.

Przy decyzji o wykonaniu remontu mieszkania czy domu samodzielnie, warto wziąć pod uwagę czas, jaki możemy na niego przeznaczyć. Ważne będzie także nasze doświadczenie w pracach remontowych. 

Chcąc zaoszczędzić, często decydujemy się na zrobienie remontu samemu. Z uwagi na brak doświadczenia wykończeniowego niestety ostatecznie zajmuje nam to dużo dłużej niż fachowcom. Poświęcony czas moglibyśmy wykorzystać na inne, często bardziej dochodowe czynności lub na wakacje, których kosztem samodzielnie remontujemy dom czy mieszkanie. Prawdopodobnie, z braku fachowej wiedzy i doświadczenia, nie wykonamy też założonych prac równie dobrze co specjaliści. Może to niestety wpłynąć na konieczność późniejszych poprawek. To wszystko powoduje, że remont przedłuża się, przez co opóźnia się nasza przeprowadzka do nowego mieszkania. W przypadku mieszkania pod inwestycję nie możemy z kolei czerpać zysków z jego wynajmu.

Decydując się na pomoc firmy zajmującej się kompleksowym wykańczaniem mieszkań pod klucz, pozostałe kroki są już tak naprawdę po ich stronie. Twój wkład ograniczy się już tylko do akceptacji poszczególnych etapów.

Krok 4: Wybierz standard wykończenia

Wybór standardu wykończenia zależy od Twoich preferencji, stylu życia, budżetu oraz dostępnych na rynku materiałów. Jeżeli wykańczasz puste mieszkanie od stanu deweloperskiego, jest bardzo wiele elementów, o których musisz pomyśleć i wkalkulować je do budżetu. Jeśli z kolei decydujesz się wykonać gruntowny remont mieszkania z rynku wtórnego, dodatkowym kosztem będzie przywrócenie go to stanu deweloperskiego. Polega to na skuciu starych płytek, wyrównaniu ścian i podług, zutylizowaniu armatury i mebli czy wyburzeniu i/lub postawieniu ścian i wywiezieniu gruzu.

Żeby lepiej sprecyzować swoje potrzeby i skontrastować je z możliwościami, warto umówić się na bezpłatne spotkanie konsultacyjne z firmą zajmującą się projektowaniem i wykańczaniem mieszkań pod klucz. Na podstawie szczegółowo przygotowanej ankiety, w prosty sposób pomogą określić na jaki standard możesz sobie pozwolić. Dzięki takiej konsultacji poznasz także dokładniejszy przedział cenowy, w którym zamkniesz się z wykończeniem mieszkania lub domu.

Harmonogram prac remontowych

Krok 5: Planowanie remontu mieszkania – projekt

Znając już standard wykończenia, na jaki się zdecydowałeś, możesz zlecić wykonanie projektu. Powinien rozpocząć się wykonaniem szczegółowej inwentaryzacji. Nawet jeżeli posiadasz dokumentację od dewelopera, przeważnie jest to tylko uproszczony plan mieszkania albo projekt architektoniczny. Może różnić się on (czasem znacząco) od stanu rzeczywistego po wybudowaniu. Nawet kilka centymetrów w łazience czy kuchni może zrobić na prawdę sporą różnicę. Dokładnie zrobiona inwentaryzacja jest kluczowa dla projektu i uniknięcia późniejszych korekt.

Firmy realizujące projekty i wykończenia domów pod klucz, najczęściej zakładają i wliczają inwentaryzację do kompleksowej usługi. Wykonuję ją zwykle projektant, który później projektuje mieszkanie. Między innymi, sprawdza metraże pokoi, mierzy odległości między ścianami a drzwiami i oknami, a także zaznacza piony kanalizacyjne. To wszystko pozwala mu rozplanować mieszkanie w sposób ergonomiczny i funkcjonalny. Dobry projektant nie powinien zgadzać się na wykonanie projektu bez sprawdzonej inwentaryzacji.

Przy tworzeniu projektu, projektant kilkakrotnie spotyka się z Tobą na konsultacje i akceptacje poszczególnych etapów projektu. W wyobrażeniu sobie, jak w rzeczywistości będzie wyglądało wnętrze po zakończeniu prac, z pewnością pomoże wizualizacja. Jest ona zwykle dodatkowo płatna, ale niweluje ryzyko zmian i poprawek po zakończeniu prac, dlatego warto z niej skorzystać.

Krok 6: Lista zakupowa i zakup materiałów

Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z firmą kompleksowo wykańczającą wnętrza, otrzymasz gotową listę zakupową materiałów i produktów. Jest ona przygotowywana na podstawie decyzji, które podjęliście z projektantem podczas spotkań konsultacyjnych. Tego typu firma również skompletuje i dostarczy te materiały na miejsce remontu.

Jeżeli robisz remont samodzielnie, musisz dodać do harmonogramu czas na szukanie materiałów. Wiąże się to z (licznymi) wycieczkami po sklepach, a także wynajęciem dostawczy samochód, którym przewieziesz wszystko do mieszkania. W tym przypadku również warto przygotować sobie listę zakupową, która pozwoli zamówić wszystkie potrzebne produkty z wyprzedzeniem. Warto wziąć pod uwagę aktualną dostępność i czas oczekiwania na niektóre materiały. Pominięcie kluczowych zakupów, może sporo wydłużyć nam czas trwania remontu.

Krok 7: Zatrudnienie ekipy wykończeniowej

Jeżeli skala remontu i/lub metraż domu są duże, prawdopodobnie zdecydujesz się na zatrudnienie ekipy wykończeniowej. Nie można zapomnieć też o fachowcach np. od elektryki czy instalacji wodno-kanalizacyjnych. 

Na rynku jest obecnie bardzo wiele firm budowlanych i specjalistów z różnych branż, ale nie wszyscy oferują usługi dobrej jakości. Zawsze warto brać osoby z polecenia lub sprawdzić opinie klientów w internecie. Nie zawsze muszą być zgodne z prawdą, ale duża ilość złych opinii powinna dać nam do myślenia. Pomijając kwestie finansowe późniejszych poprawek, źle wykonane instalacje czy naruszone ściany nośne, stanowią ryzyko dla naszego bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia.

Harmonogram prac remontowych mieszkania

Krok 8: Nadzór nad pracami remontowymi

Masz już projekt mieszkania, zakupione materiały, gotową ekipę wykończeniową, a więc… czas zacząć remont! Jeżeli jednak zdecydowałeś się wykonywać go samodzielnie lub z pomocą pojedynczych fachowców, czeka Cię być może najtrudniejsza część. 

Nadzorowanie prac remontowych jest ważne, aby upewnić się, że są one wykonane należycie i zgodnie z projektem. Do tego bardzo przydatna jest fachowa wiedza. Bez niej ciężko stwierdzić, czy, na przykład, płytki zostały dobrze położone i nie popękają lub czy prawidłowo zamontowano wentylację.

Kluczowa jest też regularna komunikacja z ekipą remontową. Warto często odwiedzać miejsce remontu, aby sprawdzić postępy prac, a także czy miejsce remontu jest utrzymane w czystości i porządku. Należy również na bieżąco omawiać wszelkie wątpliwości, zmiany czy zastrzeżenia.

Współpraca z różnymi fachowcami wymaga także koordynacji ich pracy tak, żeby mogli swobodnie wykonywać swoją część prac. Osoba montująca meble kuchenne nie wykona swojej pracy, jeżeli w kuchni nie zostaną wcześniej położone płytki, itd.

Należy również zadbać o koordynowanie dostaw materiałów, na które jeszcze czekamy. Jeżeli ma je odebrać ekipa remontowa, powinna zostać o tym poinformowana, a czas dostawy wyznaczony w godzinach ich pracy. Ważna jest też kolejność dostaw. Jeżeli nowa sofa przyjdzie nam na samym początku remontu, będzie przeszkadzać w wykonywaniu prac (położeniu ogrzewania podłogowego, paneli czy płytek), a także może zostać przypadkowo uszkodzona.

Na koniec, pamiętaj o prowadzeniu dokładnej dokumentacji dotyczącej płatności, umów i wszelkich zmian w projekcie. Upewnij się, że masz odpowiednie potwierdzenia i faktury za wykonane prace. Ich brak uniemożliwi Ci ewentualną gwarancję czy zwrot.

Krok 9: Sprzątanie mieszkania

W ostatniej fazie remontu zostaje już tylko sprzątanie. Sprzątanie po remoncie wymaga jednak często specjalnego sprzętu jak odkurzacz budowlany czy konieczności zamówienia kontenera na gruz czy starą armaturę. W Krakowie można znaleźć specjalne firmy zajmującę się właśnie sprzątaniem po remoncie. Jest to także usługa wliczona w pracę firm zajmujących się kompleksowym wykańczaniem mieszkań pod klucz.

Krok 10: Odbiór nowego mieszkania

Odbiór mieszkania po remoncie jest ostatnim, ale kluczowym etapem, który pozwala potwierdzić zgodność wykonania prac z oczekiwaniami. Przygotuj listę kontrolną i zorganizuj zespołowy odbiór z przedstawicielem ekipy remontowej, sporządź protokół odbioru. Daj sobie czas i dokładnie:

  • sprawdź jakość wykonania prac,
  • sprawdź działanie instalacji i urządzeń,
  • przeprowadź testy,
  • udokumentuj niedociągnięcia,
  • umów się na ewentualne poprawki
Co warto wiedzieć planując remont
Najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz. Jak ich uniknąć?

Harmonogram prac remontowych mieszkania lub domu zależy w szczególności od tego czy decydujemy się na samodzielny remont, zatrudnienie pojedynczych fachowców czy kompleksową współpracę z firmą wykańczającą wnętrza pod klucz. Od tej decyzji będzie zależało, ile czasu, pracy i zaangażowania będziemy musieli poświęcić na remont.

Autor:

Loftful to firma zajmująca się projektowaniem oraz wykańczaniem wnętrz pod klucz. Specjalizuje się w przejmowaniu za klientów całego procesu remontowego: wykonuje projekty wnętrz, dostarcza wszystkie materiały wykończeniowe, przeprowadza remont, wykonuje meble na wymiar, wyposaża, a na koniec oddaje gotowe, posprzątane mieszkanie

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów bezpłatną wycenę

Prześlij nam swój numer telefonu, a także jeśli posiadasz rzut mieszkania, w ciągu 48h skontaktujemy się z Tobą,
aby umówić się na spotkanie i przygotować plan na Twoje mieszkanie.

Formularz Kontaktowy

    Jakie usługi Cię interesują?