Ostatnio na naszym blogu

Wykończenie POD KLUCZ – co to znaczy? 🔑

27 lipca 2023 | Porady, Wykończenia pod klucz | Autor: Loftful
na czym polega wykończenie pod klucz

Planując remont, z pewnością zastanawiasz się, komu powierzyć pracę wykończeniowe. Szukasz fachowców — stolarzy, hydraulików, elektryków — specjalistów z poszczególnych branży. Może natknąłeś/natknęłaś się również na usługę kompleksowego wykończenia mieszkania lub domu pod klucz. Na czym polega wykończenie pod klucz? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co to znaczy wykończenie pod klucz. Jest to coraz bardziej popularna opcja, którą warto przemyśleć kiedy szykujesz się do remontu, a nawet wcześniej, jeszcze przed zakupem mieszkania.

Omawiamy również, jaki zakres prac obejmuje wykończenie pod klucz oraz ile trwa i kosztuje wykończenie pod klucz. Kiedy opłaca się usługa wykończenia pod klucz i jak wybrać właściwą dla siebie firmę – dowiesz się z tego artykułu.

Na początek chcemy jeszcze zaznaczyć, że każda firma pod klucz różni się sposobem pracy oraz zakresem wykonywanych prac. My przedstawiamy, jak wygląda to u nas w Loftful i na co możesz liczyć wykańczając z nami mieszkanie pod klucz w Krakowie lub okolicach.

Mieszkanie pod klucz – co to znaczy?

Co to znaczy wykończenie mieszkanie pod klucz? To mieszkanie gotowe do zamieszkania, które posiada wykończone ściany, podłogi, a także zabudowę kuchnną i łazienkową. W zależności od ustaleń, firma wykończeniową może również wstawić i zamontować wszystkie meble i dodatki uwzględnione w projekcie lub zostawić to do indywidualnej decyzji klienta. Standardowo jednak za wykończenie pod klucz uważa się wykończenie do zabudowy stałej, czyli właśnie ścian, podług i mebli na wymiar.

Wykończenie mieszkania pod klucz jest więc kompleksową usługą, która ogranicza konieczność zaangażowania właściciela mieszkania jedynie do akceptacji projektów i listy zakupowej, czyli do minimum.

Jaki zakres obejmuje takie wykończenie?

 1. PROJEKTY.
  Spotkania, na których wspólnie z projektantem wybieracie styl mieszkania, standard wykończenia, a także odpowiednie dla Ciebie rozwiązania funkcjonalne. W oparciu o to, przygotowywane są rzuty techniczne, ze wszystkimi informacjami dla ekipy remontowej. Można również poszerzyć projekt o wizualizację, która pomoże zobrazować sobie mieszkanie po remoncie. Ten etap kończy się akceptacją projektu oraz ustaleniem finalnego kosztorysu.
 2. LISTA ZAKUPOWA.
  Do projektu tworzymy listę zakupową obejmującą wszystkie potrzebne materiały i elementy wykończenia potrzebne do zrealizowania projektu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrobić precyzyjną wycenę remontu. Wszystkie materiały z listy są przez nas zamawiane, kupowane i dostarczane ekipie remontowej.
 3. KOMPLEKSOWY REMONT.
  Przystępujemy do prac remontowych. Nad całością czuwa dedykowany opiekun, który koordynuje pracę ekipy i fachowców oraz regularnie sprawdza jakość wykonywanych prac. Co tydzień, wysyła Ci zdjęcia z udokumentowanym postępem w remoncie. Możesz więc spać spokojnie, a nawet pojechać na wakację – wszystkim zajmiemy się za Ciebie.
 4. ODDANIE MIESZKANIA.
  Mieszkanie będzie czekać na Ciebie dokładnie wysprzątane z remontowego kurzu. Dopiero wtedy spotykamy się z Tobą, spisujemy protokół zdawczo-odbiorczy i dajemy Ci kluczę do nowego mieszkania.

Co wchodzi w skład prac wykończeniowych?

Ciężko uogólnić na czym polega wykończenie pod klucz. Zależy to od stanu w jakim mieszkanie jest nam oddane do remontu. Jeżeli jest z rynku pierwotnego, czyli w stanie deweloperskim, możemy założyć pewne stałe elementy, które przedstawiliśmy na liście poniżej. Czasami zdarza się jednak, że nawet w nowym mieszkaniu wystąpi konieczność np. równania ścian czy podłóg, jeżeli deweloper oddał mieszkanie w takim stanie. 

Jeżeli natomiast kupiłeś mieszkanie z rynku wtórnego i planujesz gruntowny remont z wykończeniem pod klucz, my rekomendujemy przywrócenie najpierw mieszkania do stanu pierwotnego. W zależności od jego kondycji i efektu, jaki chcesz uzyskać, może polegać to np. na wyburzeniu ścian działowych i postawieniu nowych, usunięciu starej armatury i mebli, skuciu płytek, wymianie lub cyklinowaniu parkietu. Możesz oczywiście jedynie “odświeżyć” mieszkanie np. odmalowując ściany czy wymieniając meble, ale do tego typu prac nie potrzebujesz firmy pod klucz, a jedynie odrobiny inwencji i ewentualnie pomocy fachowca od wykończenia.

Standardowo, zakres prac przy wykończeniu pod klucz obejmuje:

 • podłogi: położenie paneli, parkietów, glazury
 • ściany: położenie gładzi, płytek; malowanie ścian
 • drzwi: montaż drzwi wewnętrznych
 • kuchnia: projekt, wykonanie i montaż mebli na wymiar; montaż AGD
 • łazienka: hydroizolacja; montaż armatury; projekt, wykonanie i montaż mebli na wymiar
 • instalacje: przeróbki instalacji wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych, teletechnicznych, ogrzewania i wentylacji
 • inne: projekt, wykonanie i montaż szaf wnękowych na wymiar; lustra na wymiar

Ile kosztuje wykończenie pod klucz?

Koszt wykończenia wnętrz pod klucz zależy od wielu rzeczy, które możemy podsumować w 3 słowach: stan, standard, metraż.

Po pierwsze, tak jak już wspomnieliśmy, od tego czy mieszkanie jest z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego. W drugim przypadku musimy doliczyć koszt przywrócenia go do stanu deweloperskiego, który zależy od ilości potrzebnych prac.

Po drugie, koszt wykończenia pod klucz, który zależy od standardu materiałów na jaki się zdecydujesz. Na pierwszym spotkaniu prosimy Cię o przedstawienie swojego budżetu, dzięki czemu będziemy mogli zaproponować Ci rozwiązania przyjazne dla Twojej kieszeni. Obecnie na rynku można znaleźć wiele jakościowych rozwiązań w dobrych cenach. Od Twojej decyzji zależy, czy zdecydujesz się np. na droższą podłogę drewnianą czy tańsze panele laminowane.

Po trzecie, metraż. Żeby oszacować, ile wyniesie wykończenie pod klucz Twojego mieszkania, musimy znać jego metraż. Sumaryczne koszty można więc przedstawić w uproszczonym równaniu STAN + STANDARD x METRAŻ.

Jeżeli chcesz otrzymać bezpłatną wycenę Twojego mieszkania, umów się na spotkanie konsultacyjne w Loftful! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą opcję dla Ciebie. 

Polecamy również obejrzeć nasz film na YouTube, w którym szczegółowo omówiliśmy koszty wykończenia pod klucz w 2023 roku:

Ile trwa wykończenie pod klucz?

Czas wykończenia pod klucz zależy od tych samych czynników, co jego cena, czyli stanu, w jakim zastaniemy mieszkanie, jego metrażu i wybranego standardu wykończenia.

Mimo wszystko, zatrudnienie firmy wykańczającej pod klucz jest zdecydowanie najszybszą opcją, na jaką możemy się zdecydować. Oszczędzamy dzięki niej wiele czasu na szukaniu i sprawdzaniu fachowców, a także na samodzielnym nadzorowaniu remontu. 

Firmy wykańczające pod klucz mają również doświadczenie w układaniu szczegółowego harmonogramu i koordynują kolejność prac poszczególnych fachowców, dzięki czemu wszystko idzie szybko i sprawnie. Możemy przyjąć, że standardowe wykończenie mieszkania między 50 a 80m2 pod klucz trwa średnio 3 miesiące.

co oznacza mieszkanie pod klucz

Czy opłaca się wykończenie pod klucz?

To wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Największymi plusami firmy wykańczającej pod klucz jest

 • oszczędność czasu
 • mniej stresu i odpowiedzialności
 • wejście na gotowe mieszkanie (najczęściej tylko bez mebli ruchomych)

W zależności od wielkości i standardu wykończenia, remont pod klucz może być droższą opcją. Firmy pod klucz zarabiają przede wszystkim na zniżkach od dostawców materiałów, a także od usługodawców, z którymi współpracują na stałe. Jeżeli masz małe mieszkanie i chcesz wykończyć je w niższym standardzie, firma nie zarobi, przez co będzie musiała zwiększyć swoją marżę. Natomiast jeżeli chcesz urządzić większe metrażem mieszkanie w lepszym standardzie, będzie to dla Ciebie prawdopodobnie najlepsza opcja zarówno pod względem oszczędności czasu, jak i pieniędzy.

na czym polega wykończenie mieszkania pod klucz

Jak wybrać firmę pod klucz

ROZMAWIAJ. 💬 Kto szuka, nie błądzi. Przede wszystkim sprawdzaj, umów się na rozmowy konsultacyjne z kilkoma firmami. Zobacz, czy po prostu pasujecie do siebie i czy może Wam się razem dobrze współpracować. Jeżeli coś budzi Twoje obawy, nie wszystko wydaje Ci się przejrzyste – zapytaj i zobacz, jaką dostaniesz odpowiedź.

BIERZ WYCENY. 💵 Porównuj wyceny. Po każdej konsultacji powinieneś dostać (u nas w Loftful bezpłatną) wycenę wykończenia Twojego mieszkania. Sprawdź, czy wyceny zawierają te same punkty – podobny standard, robociznę, wszystkie materiały. Zapytaj, czy są jakieś koszty, których wycena nie obejmuje. Wtedy będziesz miał/a klarowną sytuację, która pozwoli wybrać Ci najlepsze cenowo rozwiązanie. Uważaj również na pakiety – często nie oddają one rzeczywistych kosztów wykończenia, ponieważ nie są personalizowane o prace, jakie należy wykonać w konkretnym wnętrzu.

SPRAWDZAJ OPINIE. 👍 Cena to nie wszystko. Równie ważna, a nawet ważniejsza jest renoma firmy pod klucz i opinie klientów. Sprawdzaj opinie w internecie, na Google oraz forach. Najlepiej wybierz firmę z polecenia, która może wykańczała mieszkanie Twoim znajomym czy rodzinie. Zaoszczędzi Ci to później niepotrzebnego stresu i nerwów.

Autor:

Loftful to firma zajmująca się projektowaniem oraz wykańczaniem wnętrz pod klucz. Specjalizuje się w przejmowaniu za klientów całego procesu remontowego: wykonuje projekty wnętrz, dostarcza wszystkie materiały wykończeniowe, przeprowadza remont, wykonuje meble na wymiar, wyposaża, a na koniec oddaje gotowe, posprzątane mieszkanie

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów bezpłatną wycenę

Prześlij nam swój numer telefonu, a także jeśli posiadasz rzut mieszkania, w ciągu 48h skontaktujemy się z Tobą,
aby umówić się na spotkanie i przygotować plan na Twoje mieszkanie.

Formularz Kontaktowy

  Jakie usługi Cię interesują?