Ostatnio na naszym blogu

Czym jest stan deweloperski i co wchodzi w jego skład?

17 listopada 2022 | Porady | Autor: Loftful
co to jest stan deweloperski

Pewnie nieraz spotkaliście się z pojęciem „stan deweloperski” i zastanawiając się co te słowa w ogóle znaczą. Postaramy się nieco przybliżyć co to jest stan deweloperski. Pamiętajcie jednak, że pojęcie to niestety nie ma jednej ściśle określonej definicji i rozumiane może być przeróżnie w zależności od dewelopera. Dlatego też chcąc poznać, w jakim stanie będzie kupowane przez nas mieszkanie należy się zapoznać z prospektem informacyjnym, w którym to deweloper opisuje standard oddawanego lokalu. Sprawdźmy więc, co obejmuje stan deweloperski.

Co oznacza stan deweloperski?

Stan deweloperski jest – najprościej mówiąc – stanem, w jakim odbieracie zakupione mieszkanie. Możemy się z nim spotkać w przypadku zakupu mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Stan deweloperski mieszkania zakłada, że w przedstawionym mieszkaniu możliwe jest natychmiastowe wykończenie i aranżacja wnętrza. Koszty zakupu mieszkania w stanie deweloperskim są zazwyczaj wyższe niż koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego / do remontu. Niemniej jednak wybierając stan deweloperski możemy spać spokojniej wiedząc, że budynek i instalacje, w którym znajduje się nasze mieszkanie jest wykonany z nowych materiałów i nie był wcześniej eksploatowany, a także koszty remontu będą zdecydowanie niższe niż w przypadku mieszkania z rynku wtórnego.

W tym przypadku posiadamy również pełną swobodę w odpowiednim umeblowaniu mieszkania, a koszty użytkowania w stanie deweloperskim będą stosunkowo niższe od kosztów użytkowania mieszkań sprzedawanych z drugiej ręki.

Mimo że pojęcia stan deweloperski nie sposób jest wyjaśnić jednoznacznie to jesteśmy w stanie wyznaczyć kilka cech, które możemy przypisać właśnie do stanu deweloperskiego.

stan deweloperski co to

Co obejmuje stan deweloperski?

W zależności od przypadku będą to nieco inne rzeczy. Należy wciąż pamiętać, że stan deweloperski nie ma jednej definicji i to deweloper odpowiada za to, co się za tym pojęciem kryje. Niemniej jednak w zdecydowanej większości od mieszkań w stanie deweloperskim należy oczekiwać posiadania:

  • wszystkich podstawowych instalacji (elektrycznej, kanalizacyjnej, gazowej oraz wentylacyjnej),
  • wylewki podłogowej,
  • zamontowanych grzejników,
  • zamontowanie parapetów,
  • sprawnych drzwi wewnątrzklatkowych,
  • tarasu/balkonu zabezpieczonego barierkami.

W przypadku budynku mieszkalnego do powyższych punktów dopisać możemy również posiadanie: ocieplenia dachu oraz elewacji, zabezpieczonych balustradami schodów, przygotowanej drogi dojazdowej oraz miejsc parkingowych i zamontowanych rynien.

Stan mieszkania lub domu powinien więc umożliwić natychmiastowe rozpoczęcie prac wykończeniowych. Warto również w tym momencie zainteresować się tym jak ma wyglądać nasze przyszłe mieszkanie. Jest to etap inwestycji, w którym dobrze jest pomyśleć o skorzystaniu z usług projektanta wnętrz.

Sprawdź, dlaczego warto zakupić projekt wykończenia mieszkania.

stan deweloperski co wchodzi w skład

Kiedy zdecydować się na mieszkanie w stanie deweloperskim?

Decydując się na zakup mieszkania, powinniście wziąć pod uwagę kilka znaczących czynników warunkujących nasz wybór. 

Po pierwsze podstawową rolę odgrywają pieniądze – remont mieszkania w stanie deweloperskim będzie nas kosztował mniej niż remont mieszkania z rynku wtórnego. Unikniemy również niespodziewanych wydatków.

Drugą ważną kwestią jest czas – zaprojektowanie wnętrza trwa, dlatego warto zająć się tym jeszcze przed odbiorem kluczy. Pozwoli nam to zaoszczędzić dużo czasu, dzięki czemu będziemy w stanie wprowadzić się do mieszkania szybciej.

Kolejnym czynnikiem jest swoboda wyboru – chcąc urządzić wszystko po swojemu zdecydujemy się na stan deweloperski. Mieszkanie w stanie deweloperskim możemy przystosować wedle naszych potrzeb. Projektant wnętrz pomoże zapewnić funkcjonalność i design mieszkania, o którym tak długo marzyliście.

Tak więc warto pamiętać przynajmniej o tych trzech kwestiach przy doborze mieszkania, a gdy wybraliście stan deweloperski, pamiętajcie o uważnym przestudiowaniu prospektu informacyjnego, oraz zaplanowaniu remontu na tyle wcześnie, aby wszystkie prace projektowe i wykończeniowe pozwalały na wprowadzenie się jak najszybciej.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka.

co to jest stan deweloperski

Jak widać odpowiedź na pytanie, co to znaczy stan deweloperski może być interpretowana różnie. Aby uzyskać dodatkową pomoc w tym zakresie, serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Autor:

Loftful to firma zajmująca się projektowaniem oraz wykańczaniem wnętrz pod klucz. Specjalizuje się w przejmowaniu za klientów całego procesu remontowego: wykonuje projekty wnętrz, dostarcza wszystkie materiały wykończeniowe, przeprowadza remont, wykonuje meble na wymiar, wyposaża, a na koniec oddaje gotowe, posprzątane mieszkanie

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów bezpłatną wycenę

Prześlij nam swój numer telefonu, a także jeśli posiadasz rzut mieszkania, w ciągu 48h skontaktujemy się z Tobą,
aby umówić się na spotkanie i przygotować plan na Twoje mieszkanie.

Formularz Kontaktowy

    Jakie usługi Cię interesują?